Gwarkowie kowale

A coś ty taki zdziwiony? Kowal przecież zwykle podkowy kuje. Jak to po co górnikom konie? Kochany, te zwierzęta to świetni pomocnicy. Ciągną wózki poruszające  się na specjalnym drewnianym poszyciu. Po brzegi są one wypełnione urobkiem i ważą setki kilogramów. Wyobrażasz sobie ilu ludzi musiałoby taki ciągnąć?

No, a tu wystarczy jeden koń. Ja zaś dbam, by podczas pracy nie uszkodził sobie kopyt.

Wyrabiam tu generalnie wszystko, czego potrzebują górnicy.  Jedynym ograniczeniem jest czas. Górnicy przychodzą bowiem do mnie co chwilę. Nie zdążę jednemu naprawić młota a tu już drugi czeka z nadłamanym kilofem. Tylko nie myśl, że wytwarzam buble. Narzędzia robię z najlepszej stali lecz ich ciągłe używanie sprawia, że się naturalnie zużywają.

Zauważ, że mówiliśmy dotąd o najprostszych narzędziach. A robię tutaj i znacznie bardziej skomplikowane przyrządy. Są to różnego rodzaju siekiery, łopaty, sprzączki, haki, a nawet lampy, zwane też kagankami. Kiedyś wykonywano je z gliny, później właśnie z żelaza lub mosiądzu. Musi to być konstrukcja trwała i niezawodna. Nie wybaczyłbym sobie, gdyby górnik przez moje niedbalstwo zabłądził gdzieś w mrokach podziemi.

Gwarkowie kowale
Gwarek kowal

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.