Opolska Ceres

Jedna z największych i najpiękniejszych opolskich fontann. Znajduje się na Placu Ignacego Daszyńskiego, tuż obok opolskiego sądu i Biblioteki Publicznej, niedaleko opolskiego Dworca Głównego PKP i głównego deptaka w mieście - ul. Krakowskiej. 

Dawniej, w przedwojennym niemieckim Oppeln, nosił on nazwę Frierdichsplatz. W granice miasta został włączony dopiero na początku XIX wieku. Wcześniej były tu podmiejskie pola i ogrody.  Plac został zaaranżowany w latach 1904 – 1907, a fontannę ukończono w 1907 r. Jest to secesyjna rzeźba, zaprojektowana przez berlińskiego rzeźbiarza Edmunda Gomansky’ego, wykonana z piaskowca. Na jej szczycie znajduje się bogini urodzaju Ceres, która pierwotnie miała być Minerwą - rzymską boginią sztuki i rzemiosła. Ceres trzyma na rękach swoją córkę Prozerpinę, a u jej stóp umieszczono postaci nawiązujące do głównych branż opolskiego przemysłu. Są tu dwie kobiety ze snopkami zboża i owocami, symbolizujące rolnictwo; mężczyzna z sieciami, symbolizujący rybołówstwo oraz górnik z kilofem, nawiązujący do przemysłu cementowego, którym Opole stało w XIX i XX w. Bogate złoża margla wokół miasta sprawiły, że w pierwszej dekadzie XX w. było tu aż dziewięć cementowni.

Opolska Ceres
Pomnik Opolskiej Ceres na Placu Daszyńskiego w Opolu. 

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.