Ewa i Nowak

Znajdujemy się w pobliżu Hotelu Apollo, gdzie kiedyś mieścił się Dom Zdrojowy. Przed wojną, w sąsiedztwie tego budynku, znajdowała się tablica pamiątkowa informująca, że Darłówko jest najstarszym kąpieliskiem pruskim, założonym w 1814 roku. Była też na niej informacja, że 25 czerwca 1822 roku gościem tego kąpieliska był książę Fryderyk Wilhelm, późniejszy Fryderyk Wilhelm IV, król pruski.

Podobno Wilhelmowi tak spodobało się w Darłówku, że odwiedzał je jeszcze kilkukrotnie.

To właśnie tutaj, przy hotelu Apollo, umieszczono rzeźbę Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Łapickiego autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich. Odlane z brązu postacie opierają się o balustradę przy nieistniejącym już moście. Goszcząca kilka lat temu w Darłowie Beata Tyszkiewicz ciepło wspominała spacerującego nabrzeżem Tyrmanda, który był obecny podczas kręcenia zdjęć do „Naprawdę wczoraj”.

Hotel Apollo, dawniej Dom Zdrojowy „Friedrichsbad”, to kameralny, historyczny budynek z XIX wieku.  Znajduje się w samym centrum nadmorskiej dzielnicy Darłowa – w Darłówku Wschodnim, przy plaży, tuż obok różanej wydmy. To właśnie w nim podczas wakacji zatrzymywał się król Fryderyk Wilhelm. Podjeżdżał tu też pocztowy dyliżans z kuracjuszami.

A nieistniejący już most, o który opierają się wyrzeźbieni Beata Tyszkiewicz i Andrzej Łapicki, vel. Ewa i Nowak, przez lata spinał brzegi Wieprzy. Był XVII-wiecznym mostem zwodzonym typu holenderskiego. Zmodernizowano go w XIX wieku. Dziś pozostał tylko na starych pocztówkach…

Ewa i Nowak
Hotel Apollo

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.