Pałac Bielińskich

Pałac należał do Franciszka Bielińskiego, marszałka nadwornego koronnego. Został zbudowany przed 1730 rokiem przy ulicy Królewskiej, na wprost Ogrodu Saskiego, mniej więcej w połowie jego długości. Autorem projektu był Giuseppe Giacomo Fontana, który ukształtował obiekt w formach dojrzałego baroku.

Pałac Bielińskich to jedna z najpiękniejszych barokowych rezydencji Warszawy. Jego właściciel, marszałek Franciszek Bieliński, przy boku króla założył w 1757 r. jurydykę, czyli prywatne miasteczko, nazwane od jego nazwiska Bielinem. Główną arterią wśród nowo rozplanowanych ulic tego miasteczka była Bielińska, czyli późniejsza Marszałkowska. Jakub Fontana, spolonizowany syn Giuseppa, projektant planu i zabudowy Bielina, był również twórcą rozbudowy pałacu Bielińskich, która trwała od około 1741 do 1760 roku. To podczas tej rozbudowy wprowadzono do wystroju ornamentykę w stylu rokoko.
Bielino podupadło po śmierci marszałka, wraz z upadkiem Rzeczpospolitej. Od 1816 roku w pałacu mieściła się Szkoła Prawa i Komisja Rządowa Sprawiedliwości. A po nich Szkoła Podchorążych Jazdy oraz prywatne mieszkania zamożnych najemców z kręgów politycznych i przemysłowych. Działały tu liczne towarzystwa i przedsiębiorstwa. Minister rządowej komisji sprawiedliwości Feliks Łubieński, osiedlił w zabudowaniach gospodarczych kompleksu Żydów eksmitowanych z ulic ówczesnego śródmieścia, przenoszonych później na Muranów.
W następnych latach pałac, pełniący rolę czynszówki, w dalszym ciągu podupadał. Na jego zapleczu od 1858 roku funkcjonowała ogródkowa restauracja „Tivoli”. Ostatecznie w roku 1895 dawna rezydencja marszałka Bielińskiego została wyburzona. Jej miejsce zajęły trzy wysokie kamienice, zniszczone podczas powstania warszawskiego. Dziś o jej istnieniu przypomina jedynie tablica Miejskiego Systemu Informacji umieszczona na ścianie tasiemcowego biurowca numer 27.

Pałac Bielińskich
Pałac Bielińskich

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.