Przełom XIX i XX wieku to czas rozwoju miasta. Co ciekawe, było to następstwem niepowodzeń powstań narodowych. Przedsiębiorczy mieszkańcy nie poddali się, pobrali za to kredyty i zaczęli stawiać pierwsze zakłady przemysłowe. [odgłosy fabryki i budowy] Jeszcze w XIX wieku powstały tu m.in. fabryka maszyn rolniczych i cygar, wytwórnia pieców kaflowych, tartak, mleczarnia i rzeźnia. W 1885 uruchomiono linię kolejową Śrem - Czempiń, a w 1906 r. jej przedłużenie do Jarocina. Po częściowej regulacji Warty, rzeką mogły pływać ciężkie łodzie towarowe.
Ulica Mickiewicza
W czasach przedwojennych ulica Adama Mickiewicza była najbardziej prestiżową ulicą miasta, a mieszkanie tutaj było marzeniem każdego śremianina. Ulica jest długa na ponad 1.200 metrów i leży w przy lewym brzegu Warty. Można śmiało powiedzieć, że to serce Śremu.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: