Park Powstańców Wielkopolskich

Park ma niemal 60 hektarów i mieści stadion, boiska do piłki nożnej, koszykówki a także korty tenisowe. Jest tu także siłownia na wolnym powietrzu oraz skatepark. Park chętnie odwiedzają dzieci.  Maluchy mają tu do dyspozycji plac zabaw oraz mini zoo z alpakami i kangurami.

Dzisiejszy wygląd parku zawdzięczamy wielkiemu miłośnikowi przyrody, przedsiębiorcy i właścicielowi młynów - Sylwestrowi Szczepskiemu. Powiększył park i zajął się jego zadrzewianiem. Między 1926 a 27. rokiem posadzono tu ponad 10 tysięcy drzew! Warto dodać, że do dziś można oglądać posadzone przez Szczepskiego topole. Najcenniejsze są jednak inne drzewa: metasekwoja chińska, drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych oraz wiąz szypułkowy - jedyne drzewo będące w parku pomnikiem przyrody. Obwód jego pnia wynosi aż 388 centymetrów. W sumie można odnaleźć tu kilkadziesiąt gatunków drzew w cieniu których bystry obserwator wypatrzy lisa, wiewiórkę, zająca, sarnę, nie mówiąc już o licznych gatunkach płazów i ptaków.

W 2023 roku odsłonięto tu tablicę Romana Dmowskiego. Nie tylko dlatego, by upamiętnić tego polskiego męża stanu. Park Powstańców Wielkopolskich przed drugą wojną nosił bowiem imię tego niepodległościowego działacza. Dmowski z parkiem związany był zatem od bardzo dawna i powrót do Śremu wydawał się naturalny.


Park Powstańców Wielkopolskich
Park imienia Powstańców Wielkopolskich

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.