Wiele z nich było wykonywanych i nagradzanych podczas kolejnych Krajowych Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu. Jeremi Przybora (ur. 12 grudnia 1915 r., zm. 4 marca 2004 r.) był poetą, pisarzem, autorem książek i wielu piosenek, a także spikerem radiowym. Jerzy Wasowski (ur. 31 maja 1913, zm. 29 września 1984 r.) – kompozytorem i reżyserem, a także spikerem w radio. Od roku 1958 do 1966 w telewizji nadawany był stworzony przez nich Kabaret Starszych Panów, jedna z najpopularniejszych telewizyjnych audycji w Polsce. Gdy emitowano kolejne jej odcinki, ulice pustoszały. Pomnik obydwu artystów wykonał z brązu opolski rzeźbiarz, prof. Marian Molenda. Został on odsłonięty w 2010 roku. Rzeźbiarz połączył poetę i kompozytora ławeczką, która z jednej strony ma postać klawiszy pianina, a z drugiej – kartek z zapisem słów. Tuż obok nich na Wzgórzu Uniwersyteckim stanęły pomniki innych wielkich, nieżyjących już, związanych z Opolem ludzi kultury, sztuki i polityki: Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Jonasza Kofty, Jerzego Grotowskiego czy Edmunda Osmańczyka.
Starsi Panowie
To oni uznali, że „Piosenka jest dobra na wszystko”. I przekonali do tego Polaków. Spod ich pióra wyszły setki mądrych, dowcipnych, pięknych utworów, w których słowo i myśl są wielką wartością. Wśród nich są np. „Herbatka”, „Wesołe jest życie staruszka” czy „Addio pomidory!”.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: