Kościół farny

Ach, co to był za ślub! Sam wielki król Kazimierz stanął przed przyozdobionym na tę okazję ołtarzem naszego kościoła. Jego oblubienicą była młodziutka księżniczka Jadwiga Żagańska, córka Henryka V Głogowskiego.  Tak hucznej uroczystości Wschowa wcześniej nie widziała.

To wydarzenie z roku 1365 było z pewnością najbardziej doniosłe, ale oprócz królów, którzy się tutaj modlili jak np. August II Mocny i jego syn August III - ze świątynią związanych jest wiele znanych osobistości. Choćby sam architekt obecnego kościoła farnego Pompeo Ferrari to nie byle kto. Ten rodzony Włoch był wybitnym absolwentem Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Do Polski przybył z polecenia wojewody poznańskiego Stanisława Leszczyńskiego i już wtedy był uznanym architektem.

Kościół powstał w miejscu wcześniejszego pochodzącego z pierwszych lat XIII wieku. Był więc z miastem praktycznie od jego początku. Z patronką wiąże się także niemiecka nazwa miasta - Fraustadt, czyli Miasto Pani. Niestety zniszczyły go dwa wielkie pożary. Odbudowa rozpoczęła się dopiero po 35 latach od drugiego pożaru z 1685 r. Efekty ostatniej odbudowy widzimy do dzisiaj.

W jego wnętrzu zachowały się liczne średniowieczne relikty jak choćby sieciowe sklepienie nad prezbiterium. Stojąc na środku kościoła, unieś głowę i podziwiaj wspaniałe polichromie. Przedstawiają one Trójcę Świętą w otoczeniu archaniołów, oraz inne ważne postaci z Pisma Świętego. To barokowe wyposażenie kościoła robi wrażenie, prawda? W ołtarzu głównym zwróć uwagę na obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a także na medalion z wizerunkiem drugiego patrona świątyni – św. Stanisława Biskupa. Ciekawe są także XVIII wieczne ołtarze boczne.

Kościół farny
Kościół farny

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.