Ja wybijam wyobrażenia na monetach za pomocą stempli. Te, rytowane są w żelazie przez specjalistów. Do wytłaczania stempli używam nieruchomego, osadzonego w pniu drzewa stempla dolnego, czyli awersu i ruchomego, trzymanego w ręku stempla górnego - inaczej rewersu. W niego uderzam z góry tym właśnie młotem.
Pierwsza osada górnicza powstała w Złotym Stoku już w X wieku. Ale to niespełna sześćset lat później rozpoczęło się prawdziwe szaleństwo. Złotym Stokiem interesowały się wówczas najpotężniejsze w Europie domy handlowe i spółki górniczo-hutnicze. Mennicę w której będziesz terminować założyli w 1507 roku książęta ziębicko-oleśniccy Albrecht i Karol Podiebradowie. W 1529 mieliśmy już czynnych 145 kopalń i kilkanaście hut. Miasto rozwijało się z roku na rok. W połowie XVI wieku wydobywano tu 30 tysięcy ton rudy! 30 tysięcy! A zgadnij, ile produkowaliśmy rocznie złota? Minimum 60 kilogramów, choć bywały lata gdy było ich aż 140! Wyobrażasz sobie ile pierścieni, naszyjników, bransolet i innych skarbów można było stworzyć z takiej ilości drogocennego kruszczu? I to tylko jednego roku. 8 procent produkowanego złota w Europie pochodziło wtedy właśnie stąd.
Gwarek mincerz
Nasza mennica zatrudnia wielu rzemieślników. Każdy zajmuje się poszczególnymi etapami wyrobu monet. Są to między innymi: oczyszczanie metalu, odlewanie blach, czy wybijanie bądź wycinanie krążków.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: