Ołtarz główny

Teksty o wybranych miejscach w Katedrze Opolskiej oraz nagrania powstały w ramach projektu „Świadek wielokulturowości regionu opolskiego. Renowacja i konserwacja katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020 oraz środków własnych parafii katedralnej. Więcej informacji: www.renowacja.katedraopolska.pl

W centrum nawy głównej znajduje się przykuwające uwagę każdego serce katedry: strzelisty i potężny, późnobarokowy ołtarz główny. Powstał on w latach 1773-1774, przy okazji gruntownego remontu katedry. Pierwotnie przypisywano go włoskim rzemieślnikom. Dzięki badaniom wiadomo jednak, że ołtarz jest dziełem morawskiego rzeźbiarza Wenzla Johanna Bὂhma, wykonanym w technice stiukowej. Natomiast znajdująca się w jego centrum scena ukrzyżowania Jezusa na Golgocie, z dominującym w całości kompozycji olbrzymim krucyfiksem, na którym umieszczono umęczone ciało Jezusa, powstała ponad sto lat później, w 1885 roku, w warsztatach Meyera w Monachium.
Charakterystyczne dla baroku anioły otaczają także tabernakulum, na którym, na księdze z siedmioma pieczęciami, spoczął symbolizujący Chrystusa Baranek Paschalny.
Ale tym, co ma w opolskiej katedrze największą wartość nie tylko historyczną, ale przede wszystkim duchową, do czego nawiązuje kompozycja i otoczenie ołtarza głównego, są relikwie krzyża świętego. To niewielkie cząstki świętego drzewa, na którym za grzechy ludzi skonał Boży Syn. To im opolska katedra zawdzięcza swa nazwę i sławę, a miasto Opole swój herb.
Parafia katedralna pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu regularnie umożliwia wiernym czczenie przechowywanych w Opolu od blisko tysiąca lat świętych relikwii. W każdy piątek podczas porannej mszy relikwiarz jest wystawiany na ołtarzu. Podobnie we wszystkie piątki Wielkiego Postu podczas drogi krzyżowej czy w trakcie wielkopostnych niedzielnych Gorzkich żali.

Ołtarz główny
Ołtarz główny

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.