Kaplica Piastowska

Teksty o wybranych miejscach w Katedrze Opolskiej oraz nagrania powstały w ramach projektu „Świadek wielokulturowości regionu opolskiego. Renowacja i konserwacja katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020 oraz środków własnych parafii katedralnej. Więcej informacji: www.renowacja.katedraopolska.pl

Kaplica została wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku. Pierwotnie nosiła nazwę „Kaplica Trójcy Świętej”. W jej centrum umiejscowiony jest kamienny sarkofag zmarłego 27 marca 1532 roku księcia Jana Dobrego - ostatniego opolskiego Piasta. Jan Dobry spoczął w ołowianej trumnie z książęcymi insygniami: mieczem i niebiesko-żółtym sztandarem księstwa opolskiego. Nad miejscem pochówku, dzięki staraniom hrabiego Johanna von Oppersdorffa, wykonano nagrobek. Tumbę przykryto płytą z czerwonego marmuru, a na renesansowym epitafium umieszczono herb opolskich Piastów. Jest na nim także napis w języku łacińskim, który po polsku znaczy: „27 marca 1532 roku zmarł wielmożny i sławny książę Jan, ostatni książę śląski w Opolu, Głogówku i Raciborzu wielce pobożny i szczodrobliwy wobec Boga i ludzi. Amen”. W kaplicy jest również sporych rozmiarów barokowy, XVIII-wieczny obraz przedstawiający drzewo genealogiczne Piastów. Według ostatnich ustaleń jest to dzieło Johanna Christopha Lischki z 1711 roku. Umieszczono na nim nie tylko imiona i herbowe tarcze kolejnych książąt, ale także ich postaci. Drzewo genealogiczne przedstawia powiązania opolskich Piastów z władcami polskimi, począwszy od legendarnych książąt Popiela, Siemowita, Leszka i Siemomysła, przez historycznych władców Polski Mieszka i Bolesława Chrobrego, a kończąc na wspominanym już opolskim księciu Janie Dobrym. Na uwagę zasługuje też znajdujący się w kaplicy późnogotycki tryptyk z Kostowa z 1519 roku. W jego części centralnej znajdują się trzy kobiece sylwetki: Matka Boża z Dzieciątkiem na rękach, a obok niej święte Barbara i Katarzyna. Na skrzydłach tryptyku namalowano św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelistę, a po jego zamknięciu ukazują się postaci apostołów świętych Piotra i Pawła.

Kaplica Piastowska
Kaplica Piastowska

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.