Ławeczka Tyrmanda

Leopold Tyrmand, znakomity pisarz i publicysta, ikona lat 50. ubiegłego wieku. Darłowo zawdzięcza mu to, że na zawsze już będzie obecne w polskiej literaturze i filmie. To on napisał książkę „Siedem dalekich rejsów”, której akcja dzieje się właśnie tu, w naszym mieście. Na jej podstawie nakręcono film „Naprawdę wczoraj”. Główne role zagrali w nim Beata Tyszkiewicz i Andrzej Łapicki.

To postać, której biografii starczyłoby na kilkuodcinkowy serial! Urodził się w 1920 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat pasjonowały go świat, literatura, sport i podróże. A jednym z jego ulubionych autorów był Jack London, twórca licznych opowieści o tematyce morskiej.

Jego grób znajduje się na amerykańskim wybrzeżu, a tu, na polskim, stoi jego Ławeczka… - o której pomysłodawczyni projektu powiedziała:

To, że Tyrmand z brązu jest jak żywy i rzeźby na szlaku tak piękne, to zasługa artystki Doroty Dziekiewicz-Pilich. Odkryłam ją dzięki rzeźbie Remusa, która stoi na Szlaku Kaszubskich Nutek w Wejherowie, a tam i muzy przed Filharmonią Kaszubską... w Szczecinku rzeźba Adama Giedrysa, przy maszynie do szycia, krawca i astronoma, bohatera filmu fabularnego „Planeta Krawiec”. Jej dzieła na Pomorzu to też: Jerzy Waldorf z jamnikiem Puzonem w Słupsku, gen. Haller w Szczecinie.  Ta piękna, krucha, drobna, delikatna osoba, matka trójki dzieci ma siłę Goliata. Pochodząc z Pomorza zostawia twórcze ślady polskiej historii w Modrej Krainie – tak też Kaszubi nazywają Pomorze. Od koloru nieba, morza, jezior, rzek…

Ławeczka Tyrmanda
Ławeczka Tyrmanda

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.