Katedra Opolska

Wzniesiona z cegieł w stylu śląskiego gotyku trzynawowa katedra ma 60 metrów długości i 26 metrów szerokości. Najstarsze znane wzmianki o opolskiej świątyni pochodzą z 1223 roku. 

Katera powstała jednak w miejscu budowanych tu już wcześniej i wielokrotnie przebudowywanych świątyń. Pierwszy kościół w Opolu ufundował ponoć sam król Bolesław Chrobry już w 1005 roku!  Uwagę zwiedzających zwracają przede wszystkim neogotyckie wieże katedry. Mają aż 73 metry wysokości, a wybudowano je w latach 1899-1900. To najwyższe, widoczne z daleka, budowle w mieście. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na główny ołtarz, wykonany w stylu późnego baroku w 1773 roku. Jednym z najcenniejszych sakralnych skarbów jest obraz Matki Boskiej Opolskiej, sprowadzony tu z na stałe Piekar Śląskich w 1702 roku i ukoronowany w 1983 r. przez Jana Pawła II. Najstarszym zabytkiem w katedrze jest natomiast gotycka chrzcielnica z XIV wieku wykonana z piaskowca i wapienia. Warto przyjrzeć się również bliżej monumentalnym drzwiom katedry. Na ich skrzydłach umieszczono cały panteon postaci. Są tu m.in. budowniczy arki Noe i Mojżesz z kamiennymi tablicami, na których wykuto X Przykazań. Jest święty Jacek Odrowąż oraz święty Wojciech, który przed wiekami miał w Opolu głosić kazania i udzielać chrztu. Na katedralnych drzwiach znajdziecie też papieża Jana Pawła II, a obok niego niezwykle szanowanego i lubianego arcybiskupa opolskiego Alfonsa Nossola. Na drzwiach upamiętniono także legendarnego przywódcę Solidarności Lecha Wałęsę oraz zamordowanego przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszkę. Wrota opolskiej katedry ufundowano w 1997 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha oraz z okazji jubileuszu 700-lecia istnienia tutejszej parafii. 

Katedra Opolska
Katedra Opolska 

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.