Gospodarza, który swego miasta doglądał chodząc po ulicach i rozmawiając z ludźmi. M.in. dlatego do dziś mówi się o nim najczęściej „Papa” Musioł, a mieszkańcy wciąż zgłaszają mu sprawy do załatwienia, wrzucając listy do teczki, którą pomnikowy „Papa” ma pod ręką.Karol Musioł był inicjatorem organizacji „Dni Opola”, a przede wszystkim znanego wszystkim Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, który odbywa się w Opolu od 1963 roku. Za jego sprawą ruszyła też budowa opolskiego Amfiteatru Tysiąclecia, w którym odbywają się festiwale, czy Opolskiej Szkoły Muzycznej. Za swoją aktywność wielokrotnie honorowany był odznaczeniami państwowymi. A zupełnie niedawno został wybrany przez mieszkańców miasta Opolaninem 800-lecia. Zmarł 21 marca 1983 r. Pochowany został na opolskim cmentarzu znajdującym się w dzielnicy Półwieś. Jego pomnik autorstwa opolskiego artysty Wita Pichurskiego odsłonięty został w 2008 r. Stanął on w centrum miasta, tuż obok malowniczego Kanału Młynówka, Klubu Towarzystwa Przyjaciół Opola znanego dziś jako „Musiołówka”, naprzeciwko kościoła oo. Franciszkanów. Opodal znajduje się budynek dawnej Rejencji Opolskiej, w której dziś mieści się Urząd Wojewódzki, a nad tym budynkiem góruje słynna opolska Wieża Piastowska.
Karol Papa Musioł
Urodził się w 1905 r. w Bierdułtowach pod Rybnikiem. Ale to Opole, do którego trafił w 1952 roku, stało się jego miastem i prawdziwym domem. Przez 13 lat był tu przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej, a od dziesięcioleci jest dla Opolan symbolem dobrego gospodarza.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: