Ksiądz Piotr Wawrzyniak

Ksiądz Piotr Wawrzyniak był wielkim społecznikiem, jego współcześni mówili o nim często „król czynu” i „tytan pracy”.

Był realistą, a kiedy się za coś brał, lubił mieć nad tym pełną kontrolę. Dotyczyło to zarówno spraw parafii jak i całej sprawy polskiej. Już w gimnazjum zapisał się do tajnej organizacji zajmującej się krzewieniem języka polskiego i potajemnym obchodzeniu ważnych rocznic z dziejów państwa. Gdy został kapłanem i w 1872 roku przyjechał do parafii Śremie, kwestie patriotyczne stawiał zawsze na pierwszym miejscu.

Utworzył bibliotekę, którą osobiście kierował i rozwinął kolejne. Niedługo później założył Towarzystwo Czytelni Ludowych. Była to największa organizacja poświęcona wyłącznie oświacie. W tym samym czasie z jego inicjatywy powstały dwa inne towarzystwa: śpiewu oraz upiększania miasta.

Był także dyrektorem Banku Ludowego i brał udział w utworzeniu pierwszej na terytorium właściwych Niemiec polskiej instytucji kredytowej pod nazwą "Skarbona", z siedzibą w Berlinie. Oprócz spółdzielczości kredytowej Wawrzyniak wspomagał polskie rolnictwo rozwijając Kółka Rolnicze.

Władze diecezjalne doceniły działalność księdza i w 1897 roku uczyniły go prałatem.

Ksiądz Piotr Wawrzyniak
Ksiądz Piotr Wawrzyniak

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.