Po tej bitwie działania niemieckich sił lądowych oblegających Półwysep Helski ustały na ponad dwa tygodnie, a jeden z niemieckich dowódców nazwał walki „wielką bitwą o Wielką Wieś”. Niestety, nie był to koniec terroru. Hitlerowcy byli wściekli z powodu dużych strat i oporu miejscowej ludności, którego się nie spodziewali. Jeszcze we wrześniu wzięli za to odwet. Gwałcąc wszelkie konwencje brutalnie zamordowali oni 29 obywateli Władysławowa i okolicznych miejscowości.
Na tym właśnie cmentarzu leżą bohaterowie i męczennicy tamtych wydarzeń. W latach sześćdziesiątych XX wieku ekshumowano ich z pierwotnego miejsca spoczynku i w czynie społecznym przeniesiono tutaj. Wojenny cmentarz zaprojektował mgr Hubert Ciepliński, a sfinansowali w całości mieszkańcy Władysławowa. Tablicę pamiątkową odsłonięto 10 września 1966.
Znajduje się tu 14 grobów zbiorowych, w których pochowano żołnierzy Wojska Polskiego poległych w bitwie o Wielką Wieś oraz 29 cywilnych mieszkańców brutalnie zamordowanych przez nazistów. Na tablicach wyryto nazwiska poległych cywilów oraz żołnierzy głównie z Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza "Hel" i z Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Czternasta mogiła jest natomiast symboliczna. Upamiętnia marynarzy i rybaków, którzy zginęli na morzach i oceanach świata.
Visit Social media:
Share Social media: