Dziś granice nadleśnictwa wynoszą 485 kilometrów i rozciągają się na teren dwóch województw: opolskiego i śląskiego. Przepastne lasy, przez które biegną ścieżki przyrodnicze, w dalszym ciągu pełne są zwierzyny, a o bogatej historii przypominają liczące setki lat drzewa - pomniki przyrody. Nic więc dziwnego, że tereny te ściągą miłośników aktywnej rekreacji.
Od lat na terenie nadleśnictwa prowadzone są także lekcje terenowe, można też wziąć udział w wycieczce z leśnikiem. Wiele ciekawych imprez organizuje się w Leśnej Izbie Edukacyjno-Turystycznej, ciekawym architektonicznie, drewnianym budynku powstałym w budynku stodoły z 1920 r.
Konie są nieodłącznym elementem krajobrazu. Od lat pasą się tutaj wolno, a na widok spacerowiczów wdzięcznie przybiegają do zagrody i dają się pogłaskać. Przez cały rok mieszkają one na ogrodzonej powierzchni ponad 5 hektarów. Są to koniki polskie, potomkowie wymarłych już tarpanów, dzikich rumaków, które ostatnio widziano w Puszczy Białowieskiej pod koniec XVIII wieku.
Zagroda z końmi w Zawadzkiem
Nadleśnictwo Zawadzkie to miejsce wyjątkowo malownicze. Jeszcze w XVIII wieku była tu puszcza pamiętająca czasy polowań Piastów Śląskich. Miejsce to zwano „Tiergarden”, czyli „Zwierzyńcem Leśnym”.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: