Kozielskie Koziołki

Są takie miasta w Polsce, w których podobno kozy kują... W Kędzierzynie-Koźlu koziołki nie są podkute, ale wykute. Wykute z brązu i pięknie wkomponowane - zarówno w historię miasta, jak i w miejski krajobraz…

Koziołki nawiązują do herbu Kędzierzyna-Koźla. Przedstawia on trzy czarne koźle głowy ze złotymi rogami na srebrnym tle i nawiązuje do legendarnych trzech braci Kozłów, którzy mieli tu rezydować w XII wieku w warownym zamczysku. Podanie to z kolei jest odniesieniem do historii Lecha, Czecha i Rusa, znanych ze średniowiecznych podań. Kozły stały się symbolem Kędzierzyna–Koźla, ujętym w herbie, po utworzeniu miasta w 1975 roku. Powstało ono z czterech miejscowości: Kędzierzyna, Koźla, Sławięcic oraz Kłodnicy. Wcześniej każda z nich miała własny herb. Ten obecny to pochodzące z XIV wieku godło Koźla. Pomysł, by w nawiązaniu do sympatycznego, herbowego zwierzęcia ustawić w mieście koziołki z brązu jest natomiast zupełnie świeży. Pierwsza, potrójna taka rzeźba, stanęła na wyremontowanym kozielskim Rynku. Autorem jej projektu, wybranego w konkursie, był mieszkaniec Kędzierzyna–Koźla Michał Misiaszek. Ale to nie koniec! Kolejne koziołki albo już się pojawiły w Kędzierzynie-Koźlu, albo jeszcze się pojawią. Mają stanąć na każdym z 16 miejskich osiedli i nawiązywać do ich charakteru. 


Kozielskie Koziołki
Kozielski koziołek

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.