Doszło do tego, że po tym czy rolnik używa nawozów z Kędzierzyna rozpoznawano czy jest rolnikiem światłym, czy zacofanym. Z tego powodu niejednokrotnie się zdarzało, że w okresie PRL dotowane przez państwo nawozy używane były nadmiernie, a ich produkcja osiągała rekordowe wyniki, a wszystko to odbywało się ze szkodą dla środowiska. Jednakże po roku 1989 przemiany ustrojowe nie ominęły też najnowocześniejszej fabryki na Opolszczyźnie – ZAK, gdzie rozpoczęto regularne wielkie inwestycje, których celem było zrównoważenie wysokiej produkcji z minimalizowaniem negatywnych skutków dla środowiska. Udało się! Dziś produkcja w „Fabryce Urodzaju” jest przyjazna dla środowiska.
Koziołek azotek
Fabryka Urodzaju – tak nazywano Zakłady Azotowe Kędzierzyn w czasach, gdy w kilka lat po II wojnie światowej udało się podnieść z totalnych ruin pierwsze instalacje do produkcji kwasu azotowego i nawozów sztucznych, które stały się symbolem nowoczesnego rolnictwa.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: