Koziołek powstaniec

Pomnik nawiązuje do Powstań Śląskich, czyli trzech zbrojnych konfliktów, które miały miejsce na Górnym Śląsku w latach 1919, 1920 i 1921 między ludnością polską i niemiecką.

Podczas trzeciego z nich, które wybuchło w maju 1921 roku, po niekorzystnych dla Polski wynikach plebiscytu i propozycjach podziału Śląska, Kędzierzyn i Pogorzelec stały się areną krwawych walk. Głównie z powodu punktu strategicznego, jakim był dworzec kolejowy. Kilka razy przechodził on z rąk do rąk. W drugie j połowie maja 1921, po odbiciu miasta przez oddziały niemieckie, doszło do masakry jeńców – powstańców. Upamiętnia to pomnik ku czci poległych.

Historycy twierdzą, że nazwa wzięła się po prostu od zdarzeń, które miały tu miejsce. Pierwsi mieszkańcy tego miejsca mogli tu zostać osiedleni po utracie swoich domostw w pożarze innej miejscowości. Jakiej – nie wiadomo. Być może chodzi o którąś ze wsi zniszczonych w latach 1618-1648, kiedy Śląsk był areną krwawej wojny 30-letniej. Wiele miejscowości na tym terenie przestało wtedy istnieć. Wiadomo tyle, że Pogorzelec pojawił się na mapie w drugiej połowie XVII wieku.


Wiek XVIII to z kolei okres wojen śląskich. Pogorzelec był wtedy kilka razy zapleczem dla wrogich armii oblegających Koźle. Najwięcej strat przyniosło mu trwające miesiącami oblężenie Koźla w 1807 roku. Bawarscy kawalerzyści, ku zgorszeniu miejscowej ludności, zamienili wtedy stojący tu drewniany kościółek św. Jana Nepomucena, pochodzący z przełomu XVI i XVII , na stajnię dla swoich koni. Była to świątynia, którą do Pogorzelca przeniesiono wcześniej ze Starego Koźla. A później, w roku 1913, ponownie rozebrano i przeniesiono do wrocławskiego Parku Szczytnickiego. Tam można go oglądać do dziś.

Koziołek powstaniec
Koziołek Powstaniec

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.