Historia łowiectwa Ziemi Śremskiej

W 1946 roku na polskich ziemiach zaczęły powstawać pierwsze koła łowieckie, z misją odbudowy populacji zwierzyny, niemal całkowicie wyniszczonej po wojnie.

Myśliwi budowali podsypy i paśniki, aby w zimie zapewnić zwierzętom pożywienie, co pozwoliło na stopniowy wzrost liczebności zajęcy, kuropatw i dzikich królików.

W Śremie powstały dwa takie koła: Ryś i Łoś. Myśliwi z tych kół wspólnie opracowywali plany hodowlane i walczyli z kłusownictwem oraz drapieżnikami. W 1952 roku, w wyniku zmian prawnych, obydwa koła połączyły swoje tereny, tworząc jedno koło łowieckie nr 125. Pierwszy zarząd nowo powstałego koła tworzyli: Gregorius Stefan, Jurczyński Stefan i Furmanek Antoni. Później koło koło łowieckie przemianowane zostało na nr 74, a w 1976 roku przyjęło nazwę Ostoja.

Z inicjatywy mieszkańców Luciny oraz Koła Łowieckiego Ostoja, kaplica w Lucinach otrzymała wezwanie świętego Huberta, patrona myśliwych. Dekret w tej sprawie wydał ks. Arcybiskup
Metropolita Poznański Stanisław Gądecki w marcu 2022 roku.

Koło Ostoja aktywnie współpracuje ze szkołami, organizując prelekcje i wyjazdy edukacyjne, aby przybliżyć dzieciom wiedzę o przyrodzie. W 2024 roku koło liczyło 41 członków, kontynuujących tradycję dbania o zwierzynę i środowisko.

Historia łowiectwa Ziemi Śremskiej
Zwierzyna gruba śremskich lasów

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.