Pomnik gen. Józefa Hallera

10 lutego 1920 roku na wysokim maszcie nad Zatoką Pucką zawisła biało-czerwona flaga. Ceremonia jej wciągnięcia wieńczyła symboliczne zaślubiny polski z morzem. Polska dostała wreszcie pas wybrzeża o długości 147 kilometrów. Żołnierzom przejmującym te ziemie przewodził generał Józef Haller.

Już wtedy był jednym z najwybitniejszych wojskowych w naszej historii. Podczas I wojny światowej zasłynął m.in. organizacją Legionów Polskich. Po jej zakończeniu wszedł w skład Komitetu Narodowego Polski i został mianowany dowódcą tworzonej właśnie armii polskiej. Ich członków, z racji koloru mundurów, nazywano Błękitną Armią. Stanowili ją bowiem ochotnicy spośród jeńców wojennych oraz polonia: głównie francuska, amerykańska i kanadyjska. Jesienią 1918 roku Błękitni brali udział w walkach z Niemcami w Wogezach i Szampanii.

Po rozejmie na froncie zachodnim armię nadal rozbudowywano i gdy wiosną 1919 roku zaczęto ją przenosić do Polski, liczyła ona - bagatela! - 68 tysięcy żołnierzy. Na początku roku 1920 Haller objął dowództwo Frontu Pomorskiego, czego kulminacją były właśnie historyczne zaślubiny z morzem.

Co niezwykle istotne generał tak zachwycił się widokiem polskiego już wybrzeża, że zaproponowano mu zakup tutejszych gruntów. Był to - jak się okazało - kamień węgielny dziejów Władysławowa. Na dwudziestu hektarach rozpoczęto budowę letniska, a cztery lata później na jego terenie stanęła urocza drewniana willa do której generał Haller przyjeżdżał wypoczywać latem.

Pomnik gen. Józefa Hallera
Pomnik gen. J. Hallera

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.