W maju 1877 roku w Koźlu powstaje Prywatna Szkoła Męska. Szybko się rozwija – najpierw progimnazjum, potem nowy, okazały gmach Królewskiego Progimnazjum, który również dziś można podziwiać obok urzędu miasta.
Niestety, nim zdążono przenieść ławki, wybucha I Wojna Światowa. Uczniowie zamiast za książki, muszą chwytać za broń , a budynek szkoły staje się szpitalem.
Po jej zakończeniu wraca tu młodzież, a szkoła staje się polska. Rusza Państwowe Gimnazjum w Koźlu. Szkoła jest piękna, tętni życiem.
Ale spokój nie trwa długo. Front nadchodzi, budynek szkoły zmienia się w szpital wojskowy.
Pierwszy powojenny dyrektor, dr Wojciech Czerwiński, przychodzi tu w 1945 roku...

Visit Social media:
Share Social media: