Koziołek kajakarz

Rzeka Kłodnica zawsze odgrywała ważną rolę w życiu Lenartowic, dawnej wsi, a dziś osiedla miasta Kędzierzyn-Koźle. Czerpano z niej wodę, pojono bydło i spławiano nią drewno z okolicznych lasów.

Wieś założono prawdopodobnie w XV wieku jako część dóbr sławięcickich. Nie sprowadzano do niej chłopów z Zachodu lecz osiedlono ludność rodzimą. Wg pruskiego spisu ludności z 1910 r. Lenartowice liczyły 582 mieszkańców, z czego tylko 13 znało język niemiecki.

W początkach XIX wieku, gdy uruchomiono Kanał Kłodnicki, mieszkańcy Lenartowic zyskali możliwość znajdowania zatrudnienia przy obsłudze przebiegającego niedaleko szlaku żeglownego, a zwłaszcza wybudowanych niedaleko miejscowości śluz. Przez 120 lat żegluga na kanale była źródłem dobrobytu mieszkańców Lenartowic.

Podczas Powodzi Tysiąclecia w 1997 r. w Lenartowicach doszło do podtopienia niżej położonych gospodarstw, co było spowodowane wysokim stanem rzeki Kłodnicy.

Koziołek kajakarz
Koziołek kajakarz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.