Koziołek kowal

Koziołek kowal stoi dumnie na kędzierzyńskim osiedlu Kuźniczka, gdzie przed wiekami kwitło kowalstwo.

W czasach przedchrześcijańskich okolica obfitowała w tak zwaną rudę darniową. Poza tym była miejscem wręcz idealnym dla rozwoju metalurgii!

Prócz rudy żelaza pod dostatkiem było tu drzew z prastarych lasów oraz wody z rzeki, niezbędnej do wytopu żelaza. Nic więc dziwnego, że miejsce, w którym się teraz znajdujemy, było w tamtych wiekach metalurgicznym zagłębiem. Potwierdzają to liczne znaleziska archeologiczne.

Wiadomo, że na przełomie XVIII i XIX wieku pracujące tu wtedy kuźnie dostarczały towar najpierw na budowę Kanału Kłodnickiego, a potem na przepływające nim barki. Później doszedł jeszcze wybudowany w latach trzydziestych XX wieku Kanał Gliwicki…

Kuźniczka stała się częścią miasta dopiero w 1933 roku. Dziś to jedno z najbardziej atrakcyjnych w nim miejsc do życia. Położone niedaleko od centrum, dobrze połączone z obwodnicą i otoczone lasami.

Koziołek kowal
Koziołek kowal

Odwiedź Media społecznościowe:

Udostępnij Media społecznościowe:

Jak to działa

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Kontakt

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.