Kedzierzyński oddział WOPR powstał w roku 74. Początki były trudne. Nie mieliśmy wówczas tradycji pływackich i całą kadrę ratowniczą trzeba było dopiero wyszkolić. Całe szczęście, było już gdzie ćwiczyć. Rok wcześniej Zakłady Azotowe Kędzierzyn zbudowały w mieście krytą pływalnię. Już na jednym z pierwszych kursów wyszkolono aż pięciu przyszłych reprezentantów województwa. Wystartowali w zawodach Polski w Oświęcimu i wszyscy zajęli wysokie lokaty.
Nasi ratownicy doskonale sprawdzili się podczas wielkiej powodzi z roku 1997. Najpierw pomagali mieszkańcom zalanych osiedli, potem usuwali szkody wyrządzone przez żywioł. Tuż po tym kataklizmie stworzyli oni Formację Obrony Cywilnej, w której skład weszli najlepiej wyszkoleni ratownicy. Specjalnością drużyny są akcje ratownicze prowadzone w warunkach ekstremalnych. Do jej głównych zadań należy ewakuacja ludności, dostarczanie żywności i środków potrzebnych do życia.
Koziołek Ratownik
Sympatyczny rogacz to nowy członek drużyny kędzierzyńskiego WOPR-u. Pojawił się tu z okazji 50-lecia działalności organizacji.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: