Wykonany został z brązu w jednej z krakowskich pracowni rzeźby. Marszałek ubrany jest na nim po wojskowemu, w czapce maciejówce i rozpiętym płaszczu. Józef Piłsudski uznawany jest za architekta polskiej niepodległości i za jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Otoczony był kultem już wtedy, gdy sprawował władzę. Na przykład w 1931 roku, gdy Piłsudski wypoczywał na Maderze, Polacy wysłali mu milion 40 tysięcy kartek z życzeniami i pozdrowieniami! Cześć Marszałkowi oddawano także po jego śmierci. Uroczystości pogrzebowe trwały 6 dni. Srebrną trumnę z ciałem wodza najpierw wystawiono w Warszawie, a potem pociągiem, przez wiele godzin, wieziono do Krakowa na specjalnej platformie, a tysiące osób żegnało Marszałka na kolejnych stacjach. Po dziś dzień Józef Piłsudski uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Człowiekiem, do którego odwołują się kolejne pokolenia polityków i przeciętnych obywateli. Osobistością, która - obok papieża Jana Pawła II – jest jedną z najbardziej w Polsce upamiętnionych - tablicami, nazwami ulic czy… pomnikami…
Pomnik Józefa Piłsudskiego
„Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”. Pomnik Józefa Piłsudskiego stanął w Kędzierzynie-Koźlu 11 listopada 2018 roku, czyli równo w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sfinansowany został z pieniędzy urzędu miasta i ze zbiórek społecznych. Był odpowiedzią na potrzeby środowisk patriotycznych, które takiego upamiętnienia Marszałka się domagały.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: