Izba Regionalna Kolonowskie

Drewniany gmach powstał prawdopodobnie w 1780 roku i miał spełniać funkcję biura połączonego z mieszkaniem kierownika huty. Od tego domu zaczęła się historia Kolonowskiego.

Huta była dumą właściciela okolicznych dóbr, hrabiego Filipa Colonny. Pierwszy piec fryszerski zbudowano, podobnie jak drewnianą chatę, już w 1780 roku, a w latach 1790-1796 wybudowano dodatkowo kanał łączący Małą Panew w okolicach Zawadzkiego, ze stawem hutniczym w Kolonowskim.

Do nowo powstałego zakładu zaczęli ściągać robotnicy. Wtedy też wokół chaty zaczęły powstawać pierwsze zabudowania mieszkalne. Wkrótce osada rozrosła się i w 1797 roku przyjęła nazwę Colonnowska.

Zakład prosperował aż do początku XX wieku. W 1921 roku zamknięto hutę, a pięć lat później odlewnię. Natomiast budynki zakładu całkowicie wyburzono. Ponad 200- letnia chata jest jedyną pamiątką po tamtych czasach.

Dziś w chacie mieści się Izba Historii Regionalnej. Wewnątrz tego charakterystycznego, prostokątego budynku z dwuspadowym dachem zgromadzono eksponaty z bogatej przeszłości Kolonowskiego. Można znaleźć tu dokumenty, archiwalne mapy, urządzenia i narzędzia hutnicze, sprzęty domowe, stare religijne obrazy, porcelanę, tradycyjne stroje oraz podręczniki szkolne.

Izba Regionalna Kolonowskie
Kolonowskie, Izba Regionalna

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.