Huta była dumą właściciela okolicznych dóbr, hrabiego Filipa Colonny. Pierwszy piec fryszerski zbudowano, podobnie jak drewnianą chatę, już w 1780 roku, a w latach 1790-1796 wybudowano dodatkowo kanał łączący Małą Panew w okolicach Zawadzkiego, ze stawem hutniczym w Kolonowskim.
Do nowo powstałego zakładu zaczęli ściągać robotnicy. Wtedy też wokół chaty zaczęły powstawać pierwsze zabudowania mieszkalne. Wkrótce osada rozrosła się i w 1797 roku przyjęła nazwę Colonnowska.
Zakład prosperował aż do początku XX wieku. W 1921 roku zamknięto hutę, a pięć lat później odlewnię. Natomiast budynki zakładu całkowicie wyburzono. Ponad 200- letnia chata jest jedyną pamiątką po tamtych czasach.
Dziś w chacie mieści się Izba Historii Regionalnej. Wewnątrz tego charakterystycznego, prostokątego budynku z dwuspadowym dachem zgromadzono eksponaty z bogatej przeszłości Kolonowskiego. Można znaleźć tu dokumenty, archiwalne mapy, urządzenia i narzędzia hutnicze, sprzęty domowe, stare religijne obrazy, porcelanę, tradycyjne stroje oraz podręczniki szkolne.
Izba Regionalna Kolonowskie
Drewniany gmach powstał prawdopodobnie w 1780 roku i miał spełniać funkcję biura połączonego z mieszkaniem kierownika huty. Od tego domu zaczęła się historia Kolonowskiego.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: