Zameczek Myśliwski

W pobliżu malowniczej, meandrującej zygzakami w gąszczu roślinności rzeki Mała Panew znajduje się perełka architektury – zameczek myśliwski.

Wzniesiono go z cegły na podstawie konstrukcji tzw. muru pruskiego. Jest to budynek dwukondygnacjowy, otynkowany i nakryty wysokimi wielospadowymi dachami. Skomplikowaną bryłę ozdabiają liczne ryzality, szczyty i werandy. Nad całością dominuje sześcioboczna wieża.
Zameczek - pośród wiecznie zielonych lasów, o wiekowym drzewostanie, których obszar do końca XVIII wieku był puszczą pamiętającą czasy polowań Piastów Śląskich - wybudował hrabia Andreas Renard, pierwszy właściciel huty w Zawadzkiem. Mieścił się on w sercu rezerwatu leśnego, zwanego „Zwierzyńcem Leśnym” („Tiergarden”).
Spotykali się tu niegdyś najwięksi przedstawiciele rodów szlacheckich z Górnego Śląska: książę Hohenlohe, książę Pless, hrabiowie Schaffgotsch i von Donnersmarck, hrabia Frankenberg, von Zawadzky oraz właściciel Mosznej, Thiele–Winckler. Bywał tu także ostatni niemiecki cesarz i król Prus Wilhelm II, a w czasie II wojny światowej swojej pasji oddawał się tutaj ponoć Wielki Łowczy III Rzeszy, Herman Goering.
Ważnym momentem w dziejach zameczku był rok 1910. Wtedy kupił go hrabia Tiele – Winckler z Pszczyny - posiadacz wielu dóbr ziemskich i budowli, w tym pałacu w Mosznej. Najprawdopodobniej to właśnie ten hrabia kazał przebudować go właśnie w stylu podobnym do słynnego pałacu w Mosznej.
Po II wojnie światowej zabytek został upaństwowiony. W 1953 roku zameczek myśliwski wraz z ogrodem stał się własnością Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Szkolnych de Notre Dame.
1 stycznia 1976 roku rozpoczęły się natomiast dzieje Domu Pomocy Społecznej, które trwają do dzisiaj.

Zameczek Myśliwski
Zawadzkie, zameczek myśliwski

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.