Schinkel malował obrazy, które dziś zobaczyć można m.in. w Luwrze, a także - podobnie jak jego wielki Włoski poprzednik - tworzył dekoracje teatralne, operowe, freski i litografie. I oczywiście projektował: zamki, pałace, rezydencje królów. Jego dzieła stoją dziś w wielu rejonach Niemiec, Polski a także i Rosji.
Kościół powstał w niespełna dwa lata. Jego architekt inspirował się do dorobkiem wielu epok. Dominują jednak cechy neoromańskie i neogotyckie. Wnętrze kościoła: ołtarz, ambona, okna, słupy chóralne - odlano w pobliskiej hucie Ozimek.
Do pełni szczęścia parafian brakowało tylko dzwonnicy z prawdziwego zdarzenia. Cel osiągnięto dopiero w 1858 roku. Głęboki, mocny dźwięk dzwonów, który słychać do dziś, również zawdzięczamy tutejszym hutnikom. Trzy stalowe dzwony odlali do użytku w 1922 roku.
W czasie drugiej wojny światowej kościół został częściowo zniszczony. Odbudowano go niedługo potem w niemal pierwotnym kształcie. 9 maja 1988 r., przyszło jednak koleje nieszczęście. W nocy zabytek został podpalony, całkowitemu spaleniu uległa konstrukcja dachowa. Po remoncie w październiku 1991 r. znów odprawia się w nim nabożeństwa.
Kościół w Ozimku
24 czerwca 1819 roku położono kamień węgielny pod budowę kościoła w Ozmiku. Architektem został Da Vinci swoich czasów - Karl Friedrich Schinkel.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: