Fundatorką kościoła była właścicielka ziem turawskich i Zakrzowa Anna Barbara von Löwencron. Wszystkie jej dzieci, a było ich aż 13, zmarły bardzo wcześnie, jeszcze przed śmiercią matki. Przypuszcza się, że zbudowała kościół, aby Bóg obdarował ją łaską.
Konstrukcję wykonano z drewnianych bali, posiada ona dwie różniące się wielkością wieże. Obie zwieńczone są baniastymi hełmami krytymi gontem. Wewnątrz zwiedzających zachwycają barokowo-klasycystyczny ołtarz, gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku, XIX wieczne obrazy i ciekawe polichromie na suficie wykonane na skórze.
Uwagę przykuwa także piękna, barokowa chrzcielnica z XVIII wieku. Od strony północnej do prezbiterium przylega zakrystia. Od zewnątrz mocno rzuca się ona w oczy, bo jest ceglana. Prawdopodobnie wymurowano ją później od drewnianych części, albo też jej zrąb został z czasem obmurowany.
Dziś zabytkowy kościółek stoi niewzruszenie na skraju pól uprawnych, otoczony wiekowymi drzewami i starymi grobami. Pełni on rolę kościoła cmentarnego. W 2009 roku parafianie hucznie świętowali jego 250-lecie.
Kościół w Zakrzowie Turawskim
Drewniany kościół powstały w 1759 roku jest przykładem niezwykłego kunsztu ciesielskiego.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: