Młyn wodny Thiela

Młyn w Żędowicach przestał mielić w 2000 roku, ale urokliwego obiektu nie zamknięto i pełni dziś funkcje dydaktyczną i rozrywkową. Historia żędowickiego młyna w rękach rodziny Thiel sięga 1864 roku kiedy to ówczesny obiekt został zakupiony przez Ferdynanda Thiela.



Udało się zachować pierwotny XIX wieczny układ architektoniczny, choć bywało, że borykali się z kataklizmami i dramatycznymi historiami. W latach 30-tych XX wieku część zabudowań została zalana przez wielką powódź. Następnie, już po wojnie, w młynie wybuchł pożar. Za każdym razem jednak rodzinie Thiel udawało się odbudować i przywrócić blask żędowickiemu młynowi. Mielenia zboża zaprzestano tu dopiero w 2000 roku. Właściciele uznali wtedy dalszą działalność młyna za nieopłacalną, a jego utrzymanie za zbyt kosztowne. I choć dzisiaj nie pełni on już swoich pierwotnych funkcji, to wszystkie urządzenia i maszyny są tu zachowane w oryginalnym stanie! W dodatku są w tak dobrej kondycji, że czasem urządzane są pokazy mielenia zbóż, a zabytkowa część jest dostępna dla zwiedzających. Dziś dodatkową atrakcją są ponadto spływy kajakowe Małą Panwią, ale także park linowy oraz miejsce na grill i ognisko. Można też przejechać się bryczką czy konno. Od roku 2000 młyn działa ponadto jako mała elektrownia wodna. 

Młyn wodny Thiela
Młyn wodny Thiela w Żędowicach

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.