Udało się zachować pierwotny XIX wieczny układ architektoniczny, choć bywało, że borykali się z kataklizmami i dramatycznymi historiami. W latach 30-tych XX wieku część zabudowań została zalana przez wielką powódź. Następnie, już po wojnie, w młynie wybuchł pożar. Za każdym razem jednak rodzinie Thiel udawało się odbudować i przywrócić blask żędowickiemu młynowi. Mielenia zboża zaprzestano tu dopiero w 2000 roku. Właściciele uznali wtedy dalszą działalność młyna za nieopłacalną, a jego utrzymanie za zbyt kosztowne. I choć dzisiaj nie pełni on już swoich pierwotnych funkcji, to wszystkie urządzenia i maszyny są tu zachowane w oryginalnym stanie! W dodatku są w tak dobrej kondycji, że czasem urządzane są pokazy mielenia zbóż, a zabytkowa część jest dostępna dla zwiedzających. Dziś dodatkową atrakcją są ponadto spływy kajakowe Małą Panwią, ale także park linowy oraz miejsce na grill i ognisko. Można też przejechać się bryczką czy konno. Od roku 2000 młyn działa ponadto jako mała elektrownia wodna.
Młyn wodny Thiela
Młyn w Żędowicach przestał mielić w 2000 roku, ale urokliwego obiektu nie zamknięto i pełni dziś funkcje dydaktyczną i rozrywkową. Historia żędowickiego młyna w rękach rodziny Thiel sięga 1864 roku kiedy to ówczesny obiekt został zakupiony przez Ferdynanda Thiela.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: