Regionalna Izba Śląska w Dańcu

Jedna z pierwszych tego typu izb muzealnych na Śląsku i w Polsce działa od 1978 roku. Założycielem izby był Konrad Mientus. Pasjonat historii ziemi daniecko – ozimskiej. Uważał, że eksponaty, które gromadzi w przyszłości będą cenniejsze niż złoto.

Mientus urodził się w Dańcu, ale  1944 wcielono go do Wehrmachtu. Walczył na froncie  zachodnim w północnej Francji. Tam też trafił do obozu jenieckiego. Po wojnie wrócił w rodzinne strony.
Zaczęło się od gromadzenia zwykłych przedmiotów codziennego użytku, które m.in. wskutek zawieruchy II Wojny Światowej i wymuszonej migracji, nabrały dla Konrada Mientusa szczególnego znaczenia.

Założyciel uważał, że w przyszłości mogą mieć większą wartość niż złoto. „Być może nadejdzie taki czas, kiedy wszystko złoto świata nie wystarczy aby znaleźć ślady ojców naszych” - mawiał.

Dziś izba bogata jest w artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt rolniczy, instrumenty muzyczne czy stroje ludowe.  Można zapoznać się z księgozbiorem o tematyce śląskiej. Można przeczytać kronikę miejscowości, monografię tutejszej OSP czy historię kapeli Filów. Z ciekawostek warto wymienić pamiątki z misji w Peru, pochodzącego z Dańca ks. Gintera Rychlikowskiego.

Regionalna Izba Śląska w Dańcu
Fragment ekspozycji w Izbie Muzealnej w Dańcu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.