Kościół w Bierdzanach

Drewniana, zabytkowa, parafialna świątynia rzymskokatolicka z początku XVIII wieku. Kościół słynie z polichromii przedstawiającej „bierdzańską śmierć”. Malowidła poszukiwano latami. Świątynia powstała w 1711 roku na miejscu starszej, wzmiankowanej jeszcze w pod koniec XIV wieku.

Kościół jest modelowym przykładem konstrukcji zrębowej często stosowanej w budownictwie sakralnym XVII i XVIII wieku.
Na szczególna uwagę zasługują polichromie zdobiące ściany świątyni. Malowidła odkryto na początku lat 60-tych XX wieku dzięki uporowi nowego wówczas proboszcza. To tzw. Biblia pauperum, czyli rysunkowa wersja Biblii dla ubogich, którzy nie potrafili czytać.
W trakcie odkrywania polichromii szczególnie poszukiwano jednak postaci śmierci z którą wiązała się legenda i powtarzane latami powiedzenie „biedzańska śmierć”, które miało oznaczać osobę słabą, bladą i schorowaną. Owe powiedzenie miało mieć związek z rzeźbą, obrazem lub malowidłem w kościele. Scenę przedstawiającą śmierć i kupca udało się odnaleźć pod sam koniec prac, które finansowane były głównie przez lokalną społeczność, która – także – czynnie zajmowała się renowacją unikatowej świątyni.

Kościół w Bierdzanach
Drweniany kościół św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.