Zbudowała go założona w 1740 roku królewska Huta Malapane. W latach 1798 – 1804 ten ozimski zakład stworzył kilka mostów o podobnej, łukowej konstrukcji dla takich miast jak Wrocław, Berlin, Poczdam, czy Petersburg.
Niepowtarzalną cechą konstrukcji nośnej mostu w Ozimku są monumentalne, żeliwne pylony, ustawione po obu stronach rzeki, przez które przewieszono łańcuchy. Każdy słup to ostrosłup ścięty, wykonany z czterech ażurowych płyt skręconych śrubami. W tamtych czasach podobne rozwiązania były niezwykle rzadko stosowane.
Żelazny łańcuchowy most wiszący był w Ozimku jedyną przeprawą przez rzekę Małą Panew aż do 1938 roku. Jego konstruktor wyliczył, że nośność mostu wyniesie 3 tony, w rzeczywistości znosił pięciokrotnie więcej.
To właśnie dzięki superwytrzymałej konstrukcji most przetrwał niejedną powódź, przemarsz wojsk francuskich, a także obie wojny światowe. Najtrudniejszą próbę przeszedł 22 stycznia 1945 roku, kiedy wjechał na niego radziecki czołg. Przetrwał, ale uległ znaczącemu uszkodzeniu.
Dziś pięknie odremontowany, żeliwny most w Ozimku jest zabytkiem znajdującym się na światowej liście obiektów szczególnie chronionych.
Most wiszący w Ozimku
Ozimski wiszący most wykonany jest w całości żelaza. To czyni go najstarszym, wciąż istniejącym tego typu mostem na świecie. Most zaprojektował królewski inspektor hutniczy Karl Schottelius. Do jego budowy zużyto prawie 60 ton odlewów z żeliwa i ponad 14 ton stali.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: